ProHealth Pricing – ProHealth Diet

ProHealth Pricing

Cost of The ProHealth Diet

SUMMARY

Week 1 - 12 = $600 (payment plan available)

Additional weeks = $50/month

Optional Monthly Check-Ins = $25/month

 

Detailed Cost Breakdown 

The program + coaching combined is set up on a 12 week program.  The total cost for your personal coach, doctor-supervision, and all the tools to make your weight loss a reality is $600.  You can pay all $600 upfront or we do have a payment plan that will allow smaller payments of $50 per week for the 12 weeks. 

After 12 weeks, if you still want/need our assistance the price then shifts to $50 per month for continued weekly help from your coach.  Once you have met your goal and are ready for maintenance, to insure you keep your weight off, we have a monthly check-in option with your coach for $25/month

When you sign up, you commit to the 12 weeks, but after that you choose how and if you want to continue with our assistance.  You make that decision after the initial 12 weeks. Additional help can be cancelled whenever you are ready. 

The cost of the food ranges from $1.78 to $2.42 per meal, depending on which food item you choose.   If you are on the diet full strength, you will be eating ProHealth food for breakfast, lunch, and a bedtime snack.  One to two optional snacks are allowed if needed.   You will basically be shifting your current grocery bill to ProHealth.  The only additional food you will need to purchase from your local grocery store will be one dinner protein per day and some vegetables from an approved list.  

For our active dieters, we have four vitamins we need you to be on while on the diet.  None of them are appetite suppressants or anything that alters metabolism.  We actually do not believe in those.  They are simply vitamins and minerals we know your body will need to make this process healthy while we are restricting you from typical foods.  The cost of our vitamins is extremely affordable.  The bundle pack, which includes all four supplements you will need, is $60 (around $2 per day). This will last you at least one month, and as long as you are not having any leg cramps or other issues, some of the vitamins will last you the entire 12 weeks.  

The only other typical cost is for our Himalayan sea salt, which is necessary to help with any potential low-sodium issues.  The cost is $5 per a 4.75 ounce bottle.  

To add up all costs, INCLUDING:

~ The program details/member area with all tools needed for success

~ A personal coach with weekly check-ins

~ The ProHealth diet app

~ The mandatory 3 boxes of food per week (80% of your current grocery bill)

~ Vitamins

~ Salt

Totals Approximately = $125/week + tax + shipping

Note:  Additional ProHealth food purchased for additional snacks would increase the total cost, but this gives you a good baseline.  Many of our dieters choose to have the optional snack mid afternoon and that would add the cost of an additional box per week.  (Most boxes = $17 per box and have 7 packets per box)

AFTER the 1st 12 Weeks:  If you need longer than 12 weeks to reach your goal, there will be a price decrease!  Including the Continued Coaching at $50/month, your expenses, including food and vitamins, would be approximately $87.50 per week.  Remember, this is also REPLACING about 80% of your current grocery bill and you CAN keep your weekly appointments with your Coach!